Програма
“– Мога ли да помогна?”
ONE DESIGN WEEK повдига въпроса “Мога ли да помогна?” – въпрос, който може да бъде зададен както на дизайнери, така и на хората, в чиято услуга са те. Въпросът е непретенциозно и искрено намерение за по-задълбочен диалог.
“– Мога ли да помогна?” е изложба, курирана от Рая Стефанова, с цел да служи като преход между темата на фестивала и неговото съдържание.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:00
“Miscible Displacement”
Ревю на Стефан Карчев
Стефан Карчев завършва Моден Дизайн в Кралската Академия по Изящни Изкуства/ Антверпен.
Дипломната му колекция е вдъхновена от фолклора, който примесва с активно спортно облекло и фрагменти от напълно различни източници.
Налице в колекцията са много традиционни елементи, но преработени и изопачени според личната му естетика. Неочаквани детайли изникват, за да напомнят по индиректен начин за фолклорната нишка. Те постигат това чрез тяхната локация, шарка и форма във силуета. Обекти от ежедневието оказват влияние върху дизайна чрез своята функция или визуално възприятие.
Удобството и функционалността се превръщат в естетика, само когато изгубят своята цел и биват поставени в различен контекст.
10 Юни - 19 Юни
22:00 - 22:15
ЛОКАЦИЯ
АДРЕС
ул "Атанас Самоковеца" 2
100 Days of Need and Greed
Кристина Шулц от Швеция си служи със средствата на дизайна при решаването на различни социални проблеми. Изложбата “100 Days of Need and Greed” представя последния й проект, в който главен герой е нейното собствено семейство. За 100 дни то изцяло променя своя начин на живот. Членовете на малкото домакинство остават: ”без диван, без прибори за хранене, без играчки, без нищо!”. Заедно с нейния партньор Йохан и тяхното четиригодишно дете Лис, Кристина изнася цялата им покъщнина навън. Така те си освобождават достатъчно пространство, за да разберат от какво наистина имат нужда и защо.
След обстойни дискусии и размисли по въпроса, Кристина започва да създава собственоръчно нови предмети за дома. Първите готови продукти са три лъжици. Авторката признава, че нейното професионално образование по дизайн не й дава занаятчийски умения и затова обектите, които изработва, не са идеални, но пък носят своя индивидуална естетика, чар и качества. Лис, детето в семейството, е щастливо с новия начин на живот и прекарва повече време във физически активни дейности като игра на театър или цирк. Кристина отбелязва, че Лис никога не пита за старите си играчки, докато самата тя и партньорът й в началото се борят с липсата на конкретни предмети от домакинството и едва по-късно откриват плюсовете на новопридобитата свобода. Експериментът завършва преди няколко месеца, но въпреки това промените в начина на живот в семейството все още продължават.
Изложбата се осъществява с подкрепата на IASPIS.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ЛОКАЦИЯ
A Fоrest Story
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта са A Fоrest Story, чиито дизайнерски играчки може да видите на витрината на Акром С.
10 Юни - 19 Юни
09:30 - 19:30
10:30 - 18:00 Съб
Almost
Almost е нова марка български мебели с преднамерено добре направен дизайн. Тя е създадена през 2014 г. от Светослав Мичев, Стeфан Минков и Христо Станкушев в София, познати още като архитектите зад колектива dontDIY. Малко по-късно към тях се присъединява и Рая Колчакова като маркетинг мениджър. Екипът успешно рафинира представата за семпли дървени предмети и ги извежда до масово производство.
Almost започва като част от работата им, когато освен с чертаенето на скици за интериори и сгради, dontDIY се занимават сериозно и с направата на специално поръчани мебели. Още през 2013 г. те представят част от тези свои прототипи на международни събития и събират мотивираща ги да продължат напред позитивна реакция – Sofia Design Week 2013 в изложбата Проблясъци и Mikser 2013 в изложбата Ghost Project, където получават и специална награда. През последните две години те се впускат в изследване на начини да произвеждат масово своите стилни, фино пипнати и качествено завършени предмети.
В изложбата е показана стартовата серия на Almost, която се състои от няколко основни мебели – стол с подлакътници в няколко цвятa, маса тип бюро или за хранене, ниска масичка, етажерка на колела и модулни рафтове за стена. Те съчетават умното и с внимание към детайлите проектиране с качественото производство. Това са вещи за сантиментално привързване, които се ползват с удоволствие, стават красив функционален акецент в интериора и остаряват бавно и почтено.
10 Юни - 19 Юни
09:30 - 18:00
Another Studio
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта са Another Studio, които се занимават с интериорен дизайн.
Another Studio: макет на интериор | Lucy
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:30
АДРЕС
магазин Lucy, ул. Райко Даскалов 38
Bloctown
Интерактивно пространство Revolution Tables
Матю Мартин и мултидисциплинарното дизайн студио Revolution Tables подготвят за фестивала интерактивно пространство със специално проектираните от авторa конструктори Bloctown. Инсталацията насърчава и малки, и големи да създадат и построят структури плод на собственото си въображение.
Изложбата се създава в рамките на фестивала от всички желаещи да се включат в работата с дървения конструктор Bloctown Blocs. Участниците се превръщат в съавтори на експозицията, като няма възрастово ограничение, деца и възрастни могат да строят заедно. Възможните интерпретации са безкрайни и единствените граници са въображението на включилите се в процеса.
Специално за събитието се създават две платформи, които да служат като строителни площадки. Тези обособени пространства са направени посредством мебелите на Revolution Tables, така че всеки да може да се настани удобно и да строи с предоставения дървен конструктор. Любопитна подробност е, че целият процес на творене и резлутатите от него ще бъдат документирани. Дизайнерът на Bloctown Blocs Матю Мартин споделя, че идеята зад конструктора е да поощрява фантазията на хората и развива дизайн мисленето у всеки.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
Bulgarian ordinarities | Dutch oddities
ONE DESIGN WEEK 2016 представя четири проекта на холандски дизайнери, съпътствани от работилници. Авторите предлагат нов прочит на мотиви от българското културно наследство, защото смятат, че чуждото възприятие дава нова перспектива върху добре познатото. Във фокуса на събитието са обекти, които за българите са нормални, а холандците възприемат като странни и необикновени.
С проекта си “Металът е от значение”, Йетске Висер и Михиел Мартенс запознават публиката с необичайната си печатна техника с намерени и предварително подготвени ръждясали предмети. Джузепе де Брюн използва в “Брошури” вече съществуващи визуални елементи от градската среда в Пловдив, за да създаде в рамките на работилницата си серия нови печатни издания. Във фокуса на Херард Ясперсе в “Кукери” пък е документирането и превръщането на традицията в част от масовата популярна култура посредством създаването на кукла, която носи всички формални белези на кукера. Адриаан де Ман, който стои зад концепцията “Чушкопек”, видоизменя традиционния чушкопек и предлага различни негови вариации.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 17:00
ЛОКАЦИЯ
Cache Atelie
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта са Cache Atelier, чието предложение за работно пространство може да видите на витрината на магазин Мeркурий.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:30
АДРЕС
магазин Меркурий, ул. Райко Даскалов 4
Check-Point
Унгарските дизайнери от студио Nomad са всестранно развити личности с опит в архитектурата. Името им е отражение на всеобхватността в творческите им занимания – те правят от малки предмети и обекти, до мащабни пространствени инсталации и намеси. На ONE DESIGN WEEK те представят интерактивната звукова инсталация Check-Point в квартал Капана. Става дума за система от портали, които могат да бъдат пренареждани произволно, очертавайки различни маршрути. Всеки от порталите е снабден със звуков датчик, така че когато минувач прекрачи портала, движението му да задейства пищящ звук, когато обаче едновременно се активират няколко портала, множеството звукове създават мелодия. Експериментът насърчава избора на нестандартни маршрути в града в съчетание с използването на общоприетите структури на навигация като врати и др.
Концепция и дизайн: Studio Nomad ( Bence Pasztor, David Tarcali, Soma Pongor)
Звуков дизайн: Marton Pongor
Техника: Lorand Szechenyi-Nagy
С подкрепата на Институт Балаши – Унгарски културен институт в София.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:00
Compote Collective
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта са Compote Collective, едно от водещите български студиа, които се занимават с анимация.
10 Юни - 19 Юни
10:30 - 19:30
АДРЕС
Книжарница Хермес Централ, ул. Княз Александър I Батенберг 43
Connections, a Capsule Exhibition of Irish Design
Инициятивата Irish Design 2015 (ID2015), подкрепена от правителството на Ирландия, изследва, промотира и отдава почит на дисциплината за първи път в историята на страната в продължение на цяла година. Ежемесечни събития под формата на изложби, разговори, работилници и представяния из страната и извън граница дават повече информация за ирландския дизайн, неговото наследство и настояще. IRISH DESIGN 2015 е съзнателен опит на държавата да увеличи познанието сред по-широката публика относно стойността, която има дизайнът за обществото, икономиката и културата.
Връзки (Connections, a Capsule Exhibition of Irish Design) е само един от резултатите от миналогодишните инициативи по програмата ID2015. Пътуващата изложба представя 32 обекта, подбрани от различни сфери на дизайна, поместени в три здрави и удобно пригодени за транспортиране куфара. Предметите са придружени и от малка библиотека, която представя творбите на илюстратори и графични дизайнери, както и печатни материали и статии, свързани с историята на дисциплината. Концепцията на изложбата е обединена около връзките между различни теми: живот, култура, общество и прогрес. Те водят посетителя през различните постижения на ирландския дизайн и го свързват със съвременния отзвук от тези процеси. Това е поглед в иралндските топлина и ценности и начините, по които значими представители на дисциплината, са допринесли за развитието й в световен мащаб. Сред имената лесно разпознаваеми са творчеството на архитекта Ейлин Грей, дизайнерът на мотиви Орла Кийли, детският и превеждан на десетки езици илюстратор Крис Хотън, модулиращото се лепило Sugru, машините за 3Д принтиране с хартия MCor и много други. Тези примери информират за всеобхватните постижения в дизайна чрез новаторски подходи, смели решения и качествени идеи, извели ирландският дизайн на предна позиция в световен мащаб.
С подкрепата на Посолство на Ирландия в София.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:00
Cyanoprom
Велин от CYANOPROM ще ни запознае с цианотипията и красотата на пруското синьо. Това е светлочувствителна емулсия, която при досег с UV лъчи отпечатва образите от обекти или фото негативи. Процесът съчетава в себе си равни дози магия, наука, фотография и направи-си-сам дизайн. Той е безопасен, достъпен, лесен за практикуване, подходящ и завладяващ за всички възрасти.
Цианотипията е една от първите фотографски техники и е изобретена преди почти 200 години. Може да се прилага върху хартия, текстил и дърво. Най-често e използвана за копиране на чертежи и ботанически каталози. Днес този позабравен процес се преоткрива от все повече любопитни хора, които го ползват както за творческо забавление, така и за изразно средство за концептуални проекти.
Работилницата по цианотопия в рамките на фестивала ONE DESIGN WEEK ще протече в няколко стъпки. Теоретичната част ще запознае участниците с интересни детайли от историята на фотографската техника и различните видове формули за емулсия. Следва практичната част, в която ще се експонира както на слънце, така и на изкуствени UV лъчи. Тук ще се учи и на тониране на синьото в други цветове. Водещият на работилницата е обещал да разкрие своите съвети и трикове, любими артисти и източници на информация. Всеки участник ще получи емулсия и консумативи, с които да експериментира и след приключването на курса.
Ако искате да се запознаете предварително с историята на процеса – вижте този кратък филм: https://www.youtube.com/watch?v=3s0hiBi5c4Y.
За информация и предварително записване: velin@cyanoprom.com
Вход: 25 лв.
10 Юни - 19 Юни
10:30 - 17:00
ЛОКАЦИЯ
Design Bookery by Lidl
Lidl представя Design Bookery, библиотеката за съвременен дизайн, която става вдъхновяваща част от ONE DESIGN WEEK 2016.
Тя включва повече от 100 съвременни книги и списания в областта на илюстрацията, графичния, продуктовия, интериорния и уеб дизайн. Като част от ONE DESIGN WEEK 2016, библиотеката ще бъде достъпна за всички гости на фестивала, които търсят вдъхновение. Колекцията от книги е подбрана от куратори в отделни области на дизайна, за да отговори на очакванията на настоящите и бъдещите дизайнери.
Водени от посланието на фестивала тази година, „– Can I Help You?“, дизайн специалистите ще помагат на широката публика да скъси разстоянието до понятието „дизайн“. А Lidl ще помогне чрез своята библиотека не само на дизайнерите, а и на всички гости на фестивала, да откриват сами повече от обичайното вдъхновение.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 22:00
ПРЕДСТАВЯНЕ
13:00 - 14:00
ЛОКАЦИЯ
Design Canberra
Ясмин Масри пристига в Пловдив, за да представи акценти от културния живот на австралийския град Канбера.
Нейната интердисциплинарна практика покрива сферите занаятчийство, дизайн, куриране, издателска дейност и комуникация. Ясмин се интересува от проектирането на системи за творческо участие и въвличането на различни групи от публики. Тя е съ-основател и директор на две от най-новите културни инициативи в град Канбера, Австралия: независимото издателство за интердисциплинарно споделяне на истории RIP PUBLISHING (2013 г. -) и фестивалът за нова и експериментална литература Noted (2014 г. – ).
Като дизайнер и куратор, Ясмин има редица участия в изложби, а темата, която я вълнува най-силно, е проектирането на възможности за колаборации между публиките. През последните две години в ролята си на продуцент и организатор тя работи за фестивала DESIGN Canberra и за австралийското триенале за дизайн. Ясмин е преподавала дизайн в Australian National University School of Art и в Canberra Institute of Technology.
10 Юни - 19 Юни
15:30 - 16:00
Diplomatic Shortcuts
Германският дизайнер Йоханес Толк, заедно с колегата си Дорис Вийтфелд, организира работилницата Diplomatic Shortcuts. Целта е да работят с местната общност и контекст, засягайки теми, които отразяват нуждите и потребностите на мястото. В рамките на работилницата дизайнът служи като инструмент за създаване на диалог. Изходната точка на работата според водещите е, че хората ежедневно са заобиколени от култура, но са изгубили умението си да й придават важност. Според дизайнерите културата формира начина ни на общуване с другите и предопределя възприятието ни на заобикалящата ни среда. Въпросът е как културата обаче може да реши проблеми, свързани с различията между хората. Чрез творчески подходи участниците в работилницата се научават да боравят емоционално и познавателно с ежедневната култура. Именно това ги учи да развиват и използват дизайн методологията за диалог, когато се сблъскат с непреодолими на пръв поглед различия.
Йоханес Толк е артист и дизайнер. Той завършва комуникационен дизайн и медийно изкуство в университета за изкуство и дизайн в Карлсруе, Германия, а по-късно прекарва време в България, за да завърши магистърския си проект за културната дипломация. Негови публикации са показвани на изложения в Ню Йорк, Сао Пауло, Токио, София, Солун, Берлин и др.
Работилницата ще се проведе от 5.06 до 12.06, а резултатите ще бъдат представени на 13.06.16 от 17:00-18:00ч. в зала Лотос, ул. „Христо Г. Данов“ 34.
Регистрация за работилницата на: workshops@onedesignweek.com
За повече информация тук.
С подкрепата на Посолство на Германия в София.
10 Юни - 19 Юни
17:00 - 18:00
ЛОКАЦИЯ
Drink Design
Интерактивната работилница Drink Design представя създаване на нов дизайн на напитка. В процеса на работа участниците се запознават с основните принципи в дизайна – емпатия, визия, креативност и баланс. Целта на инициаторите от водещата агенция за дизайн мислене в България DesignThinking.bg е да демонстрират на публиката, че дизайнът не е просто креативна мисъл, а инструмент, който позволява придаването на функционалност на решения и създаването на преживяване за потребителите. Drink Design e част от портфолиото на агенцията и е създаден в желанието им да обяснат сложната материя на дизайн мисленето по възможно най-достъпен начин и да вдъхновят по-голям кръг от хора да я използват. Идеята се ражда по време на конференция по предприемачество и документално филмово изкуство в Косово. Форматът е тестван и в затворен кръг с клиенти, но сега по време на ONE DESIGN WEEK 2016 се представя за пръв път публично в България.
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
10 Юни - 19 Юни
19:00 - 20:30
ЛОКАЦИЯ
Enabled for the Disabled
Изложбата “Enabled For Disabled” представя 60 избрани плаката от последното издание на Международния студентски конкурс за плакат в Скопие. Събитието е основано през 2007 г. и е първото по рода си в региона, което популяризира социални идеи чрез средствата на комуникационния дизайн. През годините творческата надпревара добива все по-голяма популярност и за актуалното си, осмо издание, събира 2674 плаката от участници от 52 страни. Целта на конкурса е да вдъхнови създаването на по-добри условия за хората с увреждания. Основната идея зад мотото “Enabled For Disabled”, е да подкрепи равните възможности и права на хората с увреждания. Защото именно младите, с техните послания и активна позиция, имат възможността да насочат вниманието и да хвърлят светлина върху проблемите, пред които са изправени всекидневно хората с увреждания.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ПРЕДСТАВЯНЕ
15:00 - 16:00
Everyday 3D Print
3D принтирането е може би най-вълнуващата и обещаваща технология от последните няколко години. Това е така, защото приложенията от адитивния процес успяха да се наложат като изключително важни и всеобхватни, често животоспасяващи или покоряващи нови територии. Резултатите от сътрудничества между учени, дизайнери, инженери и много други с 3D принтиране спасяват човешки живот и изграждат крайници в медицината, дават нови възможности за дом в засегнати от война и бедствия райони, пътуват на мисии в Космоса, изграждат мостове над водни канали, предоставят шанс за движение на хора в инвалидни колички и попадат в училищата като мощни вдъхновители за експерименти и откривателства. Триизмерният печат се развива стремглаво – като машини, леснота на употреба, разнообразие от материали, включително рециклирани такива, приложения и разпространение.
В Пловдив от началото на пролетта в Капана свой шоурум отвори един от най-големите вносители на машини за 3D принтиране в България – B2N. Тяхното пространство съчетава две функции – представяне на нови и интересни машини за 3D принтиране заедно с интересни демонстрации и работилници. Идеята за изложбата е да подредят обекти, които са проектирали и отпечатали на своите различни машини. Предметите са с функция за употреба в ежедневието, така че да покажат практичната страна на технологията. Освен изложбата, посетителите ще могат да наблюдават и 3D принтерите в действие.
Everyday Objects
ВРЕМЕНЕН КОНЦЕПТУАЛЕН МАГАЗИН
Временният концептуален магазин Everyday Objects е специално създаден по повод осмото издание на ONE DESIGN WEEK. В него се представя прецизна селекция на български автори и марки с отношение към дизайна и неговата висококачествена изработка. Техните обекти показват различен дизайнерски подход, иновативен подбор на материали, процеси и начини на производство и провокират естетически и етични тенденции. В магазина са изложени и продукти повод на сътрудничество между автори от различни дисциплини.
Продуктите в пространството са специално изработени в духа на темата на фестивала – Мога ли да помогна? и за първи път ще бъдат представени в него. Може да откриете дизайн на любими български автори и марки, както и на такива работещи извън пределите на държавата: Армавени Стоянова, Атанас Леваков и Мая Каранешева, Деница Бояджиева, Керамична къща „Еребус”, Шипка, Bogdanin Brothers, Borislavawillmadeit, Оdd Matter, Serendipity’ и Teddy Honey.
Пространството е организирано със специално внимание към всеки продукт и неговата индивидуалност, така че да носи усещане за достъпност на обектите. Те могат да бъдат закупени, което намалява дистанцията между дизайнер и потребител.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
FFFF
Ирини Пигадити е графичен дизайнер с диплома от АKV|St. Joost в Бреда. В програмата на ONE DESIGN WEEK 2016 тя се включва с артистична инсталация, с която по интересен начин изрязява критика към съвремието ни. Основна част от инсталацията са водните ледници в шишета, които символират непрекъсната смяна на контекста, в който живеем. Всички ние, според дизайнерката, трябва да сме точно като водата – гъвкави и проспособими към нови ситуации и да отговаряме на асоциациите свързани с нея като здраве и добра физическа кондиция. Освен това авторката представя четири визуални поеми, в които използва популярни за съвремението ни думи като капитализъм, финанси, Европа, дисутопия, политика и бъдеще. Във видео прожекция пък тя показва практични упражнения, които подготвят хората за живот във времена на непрекъсната промяна.
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ЛОКАЦИЯ
Garderob
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците са Garderob, които се занимават с мода.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:30
АДРЕС
Home Tex, ул. Евлоги Георгиев 1
Giving Form to Life
Тапио Виркала и Рут Брик са две от най-емблематичните фигури в оформянето на концепцията за модерен финландски дизайн и скандинавски дизайн изобщо. Серия от събития между 2 юни 2015 и 16 октомври 2016 отбелязва сто години от рождението им. Тяхното професионално наследство е богато, а различните събития в програмата припомнят важното им творчество.
Тапио Виркала - дизайнер, скулптор и академик (1915-1985) и неговата съпруга Рут Брик – графичен дизайнер и художник керамик (1916-1999) се радват на международно признание и техните обекти са включени в колекциите на почти всички големи музеи за дизайн в света. Обширното им творчество варира от домашни предмети за бита до монументално изкуство и абстрактна скулптура. Виркала и Брик работят за различни компании във Финландия, Италия, Германия и Мексико. Повече за техния професионален път и постижения ни разказва в специална лекция Еса Лааксонен. Практикуващ архитект, Лааксонен е и първият директор на академията Alvar Aalto в Хелзинки от създаването й през 1999 г. досега. Богатият му опит включва преподавателска и редакторска дейност, над 30 национални и международни архитектурни награди, обществени сгради и международни публикации.
С подкрепата на Посолство на Финландия в София.
10 Юни - 19 Юни
19:00 - 19:30
How can we live a little kinder? Демократичен дизайн от ИКЕА за по-устойчив живот
Работилницата на ИКЕА How can we live a little kinder? е посветена на темата за устойчивия живот у дома и заедно с участниците ще тълкува въпроса как дизайнът може да ни помогне да имаме по-близки до природата навици и обичаи в своя дом.
Специално за събитието в Пловдив пристигат трима специални гости на ИКЕА: Халина Екберг – творчески лидер на колецията ANVÄNDBAR и дизайнерите Мат Фалвей и Тазелар Стивънсън – главни действащи лица в проекта.
Халина Екберг е криейтив консултант и художник. Мисията й е да създава простички идеи, които правят придобиването на зелени навици по-лесно и забавно. „Изпълнени с надежда, вдъхновени да творим, но винаги здраво стъпили на земята”, призовава Халина. Тя е творческият лидер в проекта Better Me на ИКЕА, от който се разви новата серия ANVÄNDBAR – 34 продукта, създадени с идеята да доближат ежедневните ни навици до грижата за природата.
Мат Фалви е британски художник и дизайнер и всеки аспект на работата му е повлиян от неговата любов към природата. Нещата, които вижда, обикаляйки света, са безграничен източник на вдъхновение в неговото студио в Норфолк.
Тазелар Стивънсън се специализира в скрийн принтинг, а също така е дизайнер и музикант. Работата му е свързана с природата от една страна и с музиката от друга. Геометрия и десени са в основата на неговата практика. Творческото партньорство между двамата започва от ранните им години. Комбинирайки различни стилове и техники, те и днес продължават да създават заедно вълнуващи неща. Последната им работа по дизайна на текстилa в колекцията ANVÄNDBAR на ИКЕА отразяват ясно тяхното отношение и връзка с природата.
#Livealittlekinder
#IKEAcollections
#ANVÄNDBAR
#IKEABulgaria
#greenhomes
10 Юни - 19 Юни
13:30 - 15:00
Irish Design 2015 – Making Design Matter
Дизайнът е навсякъде от ежедневните посуди до прецизните иновации в науката, бизнеса и технологията. Годината на дизайна в Ирландия е осъзнатият жест на страната да въвлече широка публика и професионална общост в продуктивен диалог относно ползите от разпознаването на дизайна като печеливш както за иконимиката на страната, така и за нейната култура.
За да разкаже повече за тази инициатива в Пловдив пристига програмният директор на ID2015 Алекс Милтън. В ролята си на дизайнер, педагог, изследовател, куратор и автор той е допринесъл за развитието на дисциплината по критичен, провокативен и предприемчив начин. Алекс Милтън е гостувал като професор в различни висши учебни заведения и е участвал в събития като ICFF New York, 100% Design London, MUDAC Lausanne, INDEX Copenhagen и Designersblock Milan. Той има редица публикации, а последната е книгата “Research Methods for Product Design” в съавторство с Пол Роджерс (2013). Милтън е член на Института на дизайнерите в Ирландия и научен сътрудник на Кралското общество на изкуствата.
Снимка: © Christopher Heaney
С подкрепата на Посолство на Ирландия в София.
10 Юни - 19 Юни
20:30 - 21:30
ЛОКАЦИЯ
Kuknall
По време на ONE DESIGN WEEK пловдивският дизайнер Илия Ламбов представя продукта си степенка за тоалетна чиния – пример за дизайн, който променя. Проектът е част от едноименната изложба по инициатива на betahаus Sofia и ONE DESIGN WEEK.
Според автора устройството предпазва от различни заболявания на отделителната система, като потенциалът на продукта е забелязан на няколко международни дизайн събития – в Белград, където е отличен с награда за социална иновация (селекция Млади балкански дизайнери 2014), Любляна, Мадрид и др.
Устройството представлява огъната тръба, която се поставя върху чинията и под седалката. Благодарение на улеите водачи в шасито, степенката осигурява степенни положения за повдигане на краката в орбитата на тоалетната. Вдигайки колената над бедрата, по този начин човек кляка докато е седнал, без да натоварва коленните връзки и да се прекъсва кръвообращението, отстранявайки изцяло усещането за изтръпване на краката, защото запазва центъра на тежестта в седалището, както при седналата поза. Това е най-близката позиция до естествената клекнала поза.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
Lava Lemonade
Полският дизайнер Oла Мирецка завършва обучението си в Академията за изящни изкуства във Варшава. По същото време е част от платформата PG13 водена от продуктовия дизайнер Томек Ригалик (гост на Sofia Design Week 2012, 2013) и в нея тя отговаря за различни дизайн събития като изготвянето на експериментални задания, работа по изложби и раболиници, както и организирането на конкурси и проекти в партньорство с индустрията. След като завършва обучението си в Полша, Ола се мести в Лондон и през 2012г. получава магистърска степен в специалност продуктов дизайн в Royal College of Art, под ръководството на Дание Чарней и Роберто Фео. Често в работата си тя тематизира процеса на рисуване чрез триизмерни обекти, пърформанси, наративи и движещи се картини. Водещ в нейната практика е интерактивният дизайн, така тя се стреми да запълни празнината между автора и потребителя. Днес тя работи като дизайнер в Лего, Дания. В ОNE DESIGN WEEK тя участва с проекта Lava – пространство за забавление, което ни връща назад в детството и показва нейния подход в дизайна; той е силно повлиян от рисунката и илюстрацията. Тя кани посетителите на фестивала на по чаша прясно приготвена лимонада в специално за проекта направени чаши.
Сподкрепата на Полски институт в София.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ПРЕДСТАВЯНЕ
18:30 - 19:30
ЛОКАЦИЯ
Live a Little Kinder: Демократичен дизайн от ИКЕА за по-устойчив живот
Изложбата представя новата колекция на ИКЕА за по-зелен живот вкъщи, която носи мотото Live a Little Kinder. С нея шведската компания ни насърчава да възприемем природосъобразния начин на живот като израз на нашия личен принос към спасяването на планетата. Всичко може да започне с една малка стъпка у дома – да пестим енергия и вода, да сортираме отпадъците и да предприемаме други действия, които намаляват въглеродния ни отпечатък.
Колекцията ANVÄNDBAR е резултат от сътрудничеството между няколко поколения дизайнери с различни профили и опит. Тя комбинира вдъхновения от ретро домакинските уреди в съчетание със съвремените изисквания за висока ефективност, мултифункционалност и компактност. Колекцията на ИКЕА е семпла в своето оформление, с близки до природата материали и цветове. При производството й са използвани глина, керамика, стъкло, памук и масивна дървесина. Със своята изключителна стилност и полезна функция, продуктите от колекцията са своебразна покана за размишление върху важните въпроси, които касаят оцеляването на Земята. В комбинация с това, серията ANVÄNDBAR на ИКЕА внася спокойствие, ведрост и усещане за лекота към ежедневния интериор.
ANVÄNDBAR включва пейка за разделно събиране на отпадъци, пейка с цветарник, комплект глинени съдове за бавно готвене, елегантна неелектрическа подочистачка, както и много други предмети, които демонстрират интересни подходи към необходимото преосмисляне на нашето домакинство и ежедневие.
#Livealittlekinder
#IKEAcollections
#ANVÄNDBAR
#IKEABulgaria
#greenhomes
В рамките на изложбата ще бъде осъществена и работилница с: Халина Екберг – творчески лидер на колецията ANVÄNDBAR и дизайнерите Мат Фалвей и Тазелар Стивънсън – главни действащи лица в проекта. Работилницата ще се случи непосредствено след презентацията на колекцията на 19.06. от 13:30 часа, а повече за нея може да научите тук.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ПРЕДСТАВЯНЕ
13:30 - 15:00
Local food design
LOCAL FOOD DESIGN 2016 е нова и уникална за страната инициатива, която се провежда в рамките на ONE DESIGN WEEK с подкрепата на Фондация America for Bulgaria и Община Пловдив. Организатор на базара е LocalFood.bg – мрежа на малките производители на местни храни в България, която подпомага достъпа им до пазара и насърчава политиките за регламентиране на домашното производство.
LOCAL FOOD DESIGN 2016 представя авторски разработки на фермерски, занаятчийски и селски храни с фокус върху техния красив външен вид и опаковки. Те са обвързани с националните традиции, селската култура и ръчното творчество. Участници са малки местни производители на храни, любители и домашни кулинари, блогъри, ателиета за крафт бира, малки и биологични винарски изби. Те се представят в следните тематични направления: ДИЗАЙН НА ХЛЯБ (красиво изработени хлябове, пити и баници с приоритет към натуралните съставки и технологии); СЛАДКАРСКИ ДИЗАЙН (красиво изработени сладкарски изделия като кексчета, тартове, торти, кремове, бонбони и пр. с приоритет на натуралните съставки и технологии); ДИЗАЙН НА СЛАДКА, МЕД И ЛЮТЕНИЦИ (красиво изработени бурканчета със сладка, мед и лютеници, приготвени по домашни технологии, продукции от собствено земеделие); ДИЗАЙН ОТ СЕЛО (месни и млечни продукти, ядки, свежи плодове и зеленчуци и др., произведени посредством устойчиво земеделие и приготвени по домашни, традиционни технологии); ДИЗАЙН НА КРАФТ БИРА И ВИНО (крафт бира, фермерски и био вина с дизайнерски етикети).
Освен да привлече широката публика към пъстротата на местните храни, базарът цели да провокира производителите към по-осъзнато отношение към творческото изпълнение и естетиката на продукцията. Затова най-добрите дизайни в 5-те продуктови категории ще бъдат наградени от публиката на 19 юни със специални статуетки “BEST LOCAL FOOD DESIGN 2016”.
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ЛОКАЦИЯ
Lost in Translation
Изложбата Загубени в превода показва резултата от едноименнaта четиридневна работилница на студентите от Werkplaats Typografie в Арнлем с техни колеги от Националната художествена академия в София. Студентите от двете учебни заведения ще представят чрез реализираните проекти съвместния си работен процес и придобития от него опит. Изложбата се открива на 13 юни в присъствието на нейните автори от Холандия и България.
С подкрепата на Creative Industries Fund NL.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ПРЕДСТАВЯНЕ
19:00 - 20:00
ЛОКАЦИЯ
Lost in Translation workshop
Студентите от Werkplaats Typografie в Арнем организират 4-дневна работилница за съвместна работа със свои колеги от Националната художествена академия в София.
Tипографиятa и графиката са фокус на заниманията в LOST IN TRANSLATION. Целта е да се започне дискусия между студентите на двете учебни заведения, подхранена от опита на двете институции и контекста, в който студентите на всяка една от тях работят в ежедневието си, съответно в Холандия и България. В основата на модела на работа е адаптацията на текст и картина, а инструменти за целта са кирилската и латинската азбука. Изследването на потенциалното значение на модернизма в нов контекст се случва посредством практични упражнения и експерименти. Резултатът от съвместната работа ще бъде изложен в изложба в рамките на ONE DESIGN WEEK 2016. Студентите от двете учебни заведения ще представят чрез реализираните проекти съвместния си работен процес и придобития от него опит.
С подкрепата на Creative Industries Fund NL.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 18:00
ЛОКАЦИЯ
Materiality Brutality
Подходи към бетона
Изложбата представя резултатите от проекта “Materiality Brutality” (“Материалност Бруталност”), осъществен в Пловдив в началото на месец юни.
Стремежът на проекта “Materiality Brutality” (“Материалност Бруталност”) е да покаже алтернативното и възникващо в момента ново лице на дизайна от Нордическите страни чрез колективно изследване на новаторски подходи при използването на материали. За целта ONE DESIGN WEEK издирва дизайнери от Исландия, Финландия, Норвегия и Швеция, които поставят на изпитание установените норми в дизайна, допускайки да бъдат водени напред по пътя от любопитството им и възможността.
Thórunn Árnadóttir (Исландия), Kirsi Enkovaara (Финландия), Kaja Solgaard (Норвегия), Kristoffer Sundin (Швеция) са специално избрани и поканени като представители на една новa генерация дизайнери от Нордика. Тяхната работа излиза извън рамките на схващането за скандинавския дизайн, по презумпция асоцииран с добре премислени и изчистени форми.
По време на 10-дневната работилница, част от проекта “Materiality Brutality”, дизайнерите се фокусират върху един конкретен материал – циментът. Те изпробват неоткритите възможности в неговите предели и позволяват на откритията си да формират крайния обект. С това проектът цели да промени традиционните възприятия за бетона в очите на всички негови потребители: дизайнери, строителни инженери и широка публика и така да доразвие дългата история на употребата му.
Като координатор към проекта се присъединява и базираната в Холандия българска дизайнерка Мила Чорбаджиева. Докато работи по една от дипломните си работи за Академията за дизайн в Айндховен, Мила развива слабост към цимента и в момента тя самата също проучва материала и възможностите, който той може да й предостави.
Посетителите на изложбата “Materiality Brutality” ще проследят как се е развил процеса от работилницата и ще разгледат получените резултати, които могат да бъдат под формата на завършен продукт, прототип или материализация на проучването.
Снимка: © Jonas Marguet/ECAL
Проектът се осъществява със съдействието на Nordic Culture Fund.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ПРЕДСТАВЯНЕ
16:00 - 17:00
ЛОКАЦИЯ
Mixed Identities
През 2016 г. ONE DESIGN WEEK представя петима дизайнери от вишеградските страни – Ленка Срснова (Словакия), Studio Nomad (Унгария), Мартина Голик (Полша), Павла Нешверова (Чехия) и Клара Шумова (Чехия) и в изложба работите, които са резултат на съвместната им работилница, проведена през април тази година в Пловдив.
Авторите имат възможност да пресъздадат собствените си култура, традиции, обичаи и идентичност чрез български формати и техники. Проектът акцентира върху уникалните гледни точки на авторите, които проблематизират и преразглеждат понятието за локална идентичност чрез колаборацията един с друг и чрез колаборацията с местния контекст и българската култура.
Дизайнерите представят общите тенденции в техния регион и се превръщат в автори на един общ разказ, който преразглежда понятия като идентичност, традиция, общност, нация и др. с цел тяхното преосмисляне. В рамките на проекта дизайнерите експериментират с традиционна българска текстилна техника съвместно с местна фабрика, която създава продукт, вдъхновен от идеите им.
Проектът MIXED IDENTITIESсе осъществява с любезното съдействие на International Vesegrad Fund
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 18:00
Moodboarding – Creating a Mood Board for a Brand
Основна цел: Усвояването на проста техника използвана в т.нар UX/User Experience дизайн – дизайн на потребителското изживяване.
Работилницата ще се занимае със създаването на вдъхновяващи колажи (moodboard) за бранда на имагинерно ко-уъркинг пространство. Работилницата ще започне с инструктаж относно основните характеристики на колажите (moodboard), а участниците ще трябва да създадат 3 предложения представящи различни подходи към дизайна на работното пространство. Освен това ще бъде показан начинът, по който Viber е променил своя бранд и moodboard-ът използван в процеса на тази промяна.
Работилницата ще бъде водена от Ейнав Рошу – главен UI и UX дизайнер във Viber и Атанас Райков – CEE във Viber.
ВАЖНО! Събитието е с предварително записване, а броят на местата е ограничен до 20. Задължително е всеки участник да носи със себе си лаптоп или таблет.
За регистрация: workshops@onedesignweek.com
10 Юни - 19 Юни
12:00 - 13:30
ЛОКАЦИЯ
My City, My Vibe: Stickers Trip Around the World
Изложбата представя стикери от 20-те топ финалиста в конкурса My City, My Vibe на Viber, както и 10-те най-отличителни стикера от българските участници. Експозицията ще е своеобразна разходка из световните градове, вдъхновили всеки един от стикерите. След като обиколят света, посетителите ще имат възможността да запечатат момента в снимка с джъмбо стикери, създадени специално за събитието. За споделилите снимката на сайта на ONE DESIGN WEEK ще има и награда – пакет безплатни стикери от Viber.
Sticky Fingers: My City, My Vibe е глобална инициатива за дизайн, която покани художници и творчески умове от цял свят да създадат оригинални стикери, вдъхновени от любимия си международен град. Предложенията трябваше да изведат на показ положителните вибрации и ярката индивидуалност на любимия им град.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ПРЕДСТАВЯНЕ
12:00 - 13:00
ЛОКАЦИЯ
ONE DESIGN WEEK FORUM
На 18 юни 2016 г. в Дом на културата “Борис Христов” ще се проведе професионалният дизайн форум на фестивала. Лекторите, водещи експерти от разнообразни сфери, ще представят една холистична гледна точка към съвременния дизайн и визуална култура. Дизайнът, който помага; дизайнът, който е иновативен и алтернативен; дизайнът, който променя животи и светове; дизайнът, който е отворен и достъпен за всички.
Събитието се организира от фондация Едно за култура и изкуства с подкрепата на Община Пловдив, Фондация „Пловдив 2019“, Фондация Америка за България и Programista;.
До 20-ти май в мрежата на TicketLogic са налични билети „Ранно пиле” на цена от 65 лв. За ученици билетите за форума са на специална цена от 40 лв.
За групови билети с отстъпка пишете на onedesignweek@edno.bg
Допълнителна информация на www.onedesignweek.com
Лекциите ще бъдат на английски език.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:00
Opening One Design Week 2016
One Design Week 2016 стартира на 10-ти юни в 18:00 ч. пред офиса на ONE Foundation for Culture and Arts – ул. Христо Дюкмеджиев 10, където екипът на фестивала ще даде официално начало на дизайн седмицата.
Музикалното оформление ще бъде от DJ Boris The Heartbreaker.
Очакваме ви между 18:00 и 22:00 с много лятно настроение, разхладителни напитки и свежи изненади.
След 22:00 събитието продължава в клуб VOID (ул. Атанас Самоковеца 2) с артистите от пловдивския аудио-визуален колектив МЕЛФОРМАТОР (MELFORMATOR / SAYULKE, ATNS, Mironov, waysie, Phlip) където до ранни зори ни очаква музикално приключение.
10 Юни - 19 Юни
18:00 - 22:00
Package Unlimited. Изложба “Young Package 2016”
“Young Packagе” е ежегоден международен конкурс за дизайн на опаковки, който е насочен към млади дизайнери до 30-годишна възраст. Тази година неговото последно издание може да се похвали с над 700 подадени проекта от различни професионални дизайнери и студенти. В изложбата “Package Unlimited” (“Опаковки без граници”) са представени най-добрите предложения от постъпилите през 2016, които са избрани от петчленното жури в състав: Зденка Пехова (IKEA), Лукас Брза (LEGO), Михал Марко и Михал Сафар (победители в предишни издания на конкурса) и Ян Синцера (дизайнер на опаковки). Заданието, по което всички участници са работили, е създаването на дизайн на опаковка с възможност за различни приложения.
Конкурсът “Young Package” е проведен за първи път през 1996 г., като от тогава насам той си е заслужил международно реноме, което го класира в челните позиции на конкурсите за млади дизайнери по света. Негов фокус е дизайнът на опаковки, изработени от хартия.
Създател на инициативата е чешкият клон на международната компания “Model Obay”, която е водещ производител на опаковки и голям поддръжник в подкрепата на млади креативни таланти. От 2009 г. конкурсът се организира от CZECHDESIGN.CZ.
Изложбата се осъществява с подкрепата на Чешки център.
Periscope Situation
Работилница breadedEscalope
Австрийското дизайн студиото breadedEscalope, което феновете на събитието познават още от участвието им във фестивала през 2013 г., се завръщат и създават временна инсталация по време на ONE DESIGN WEEK 2016 в Пловдив. Студиото е основано през 2008 г. от Саша Микел, Мартин Шнабл и Михаел Тачл. Целта на тяхната съвместна работа е да открият нови подходи и статегии за генериране на социално устойчиви обекти. С това виенският колектив засяга проблеми с отношение към социоикономиката и културата, свързани с пространството и артефакта.
Те канят 10 доброволци (единствено условие за тяхното включване е владеенето на немски или английски език) да работят заедно с тях в продължение на два дни по създаването на временна инсталация. Целта е да се направи обект, различен от мебел, който да бъде изграден предимно от дървен материал и огледала. С него ще се обособи ново място, което да спомогне за създаването на нова перспектива към заобикалящата среда.
breadedEscalope вярват, че в близко бъдеще класическата професия на дизайнера ще бъде заменена от инструменти и алгоритми, които ще са достъпни за всички, затова те избират да обърнат внимание на поетичните занимания, част от дизайна.
Планираната програма започва в първата събота (11 юни) на ONE DESIGN WEEK с кратко представяне на дейността на дизайн колектива, последвана от кратко обсъждане на заданието за работа в рамките на събитието и първа обиколка на интересни локации в града с участниците. В неделя заниманията продължават със среща с всички участници и изработване на обект.
С подкрепата на Австрийско посолство в София.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 16:00
ЛОКАЦИЯ
Precious Plastics
10 Юни - 19 Юни
17:00 - 18:00
Press Here
Главният мениджър „потребителски интерфейс” на Viber, Ейнав Рошу, идва в България специално за участието си на ONE DESIGN WEEK 2016. Придържайки се към тазгодишната тема на фестивала „– Мога ли да помогна?”, лекцията на Ейнав ще представи още едно измерение на дизайна и ще предаде ценен опит от практическото приложение по време на практиката си във Viber.
Ейнав описва вдъхновението си за темата на лекцията така: Създаването на дизайн на интерфейс е истинско предизвикателство за всички дизайнери. В тази сравнително нова сфера съдържанието стои на първо място, а дизайнът е само инструмент. Ако печатният дизайн е бил оценяван по това колко дълго може да задържи погледите на хората, тази нова форма на изкуство е ценена според това колко малко време един човек трябва да прекара пред своя екран. Още по- важно е дали съобщението е било доставено. Успял ли е потребителят да свърши своята работа? Сега, дизайнерът има много важна роля в своя екип, той е отговорен за решаването на проблеми, той е последната инстанция.
Ейнав Рошу ще разкаже повече по темата, като даде примери от дизайна на различни интерфеиси – успели и неуспели да помогнат на компанията да постигне своите цели. Също така, тя ще презентира процес за решаване на проблеми, който скоро е бил приложен във Viber.
Ейнав Рошу е дизайнер в сферата на потребителския интерфейс и потребителското проживяване, т.нар. User Interface Design и User Experience Design, респективно. Настоящата й роля в известната компания Viber е да ръководи основната работа по потребителския интерфейс на приложението, както и екип от 5 дизайнера, работещи върху 5 различни платформи, които допринасят за достигането на приложението да над 700 милиона потребителя в 193 държави. Освен работата си във Viber, Ейнав е учител и ментор в училището по дизайн „6b Design School” в Тел Авив.
Ейнав вярва, че добрият дизайн на потребителския интерфейс е невидим. Или, както тя казва: от гледна точка на дизайна, ние целим нашите потребители да могат да стигнат от точка А до точка Б по възможно най-бързия и интуитивен начин. Когато използваш дадено мобилно приложение със забележителен потребителски интерфейс, не е задължително съзнателно да си даваш сметка за това, става въпрос по-скоро за едно гладко преживяване.
В момента Ейнав е базирана в Тел Авив, Израел. Завършила е Комуникации и мениджмънт.
10 Юни - 19 Юни
16:15 - 17:00
Print Nest
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта са Print Nest – студио за графика и печат.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:00
АДРЕС
магазин Basta Moda, ул. Райко Даскалов 10
Pub(lic) Quiz
Заедно с “Depot Basel” - пространство за съвременен дизайн в Швейцария, ONE DESIGN WEEK организира викторината “Pub(lic) Quiz*”. Модератор на събитието e Матилда Кжиковски – дизайнер, куратор, съосновател и един от директорите на Depot Basel.
Викторината е нов формат за “Depot Basel”. За първи път тя се провежда през декемри 2015 г. по време на “Open Forum Night” – част от “Forum for an Attitude” (изложба и серия от събития, които се реализират съвместно с Музея за дизайн “Витра”). С тази инициатива “Depot Basel” целят да съберат заедно хора с различни интереси, възраст и професионална ориентация в неформална обстановка, която ще ги предразположи към разговор за дизайна и влиянието, което оказва той върху културата и обществото.
“Pub(lic) Quiz” е игра не само за дизайн. С нея ще намерите отговори, които никога не сте търсили на въпроси, които никога не сте си задавали и ще се изненадате с умения, които никога преди не сте прилагали практически. Надпреварата ще е отборна, като най-добрите участници ще бъдат поощрени със специални награди, осигурени от “Depot Basel”.
През юни 2011 г. “Depot Basel” стартира като независимо, временно пространство за съвременен дизайн. Днес организацията е управлявана от Матилда Кжиковски и Rebekka Kiesewetter, благодарение на активната подкрепа от страна на различни партньори, поддръжници и много чуждестранни дизайнери. Всички участници в техните инициативи споделят една обща кауза – важността и неотложната нужда от ангажирането с теоретичната и практическата страна на дизайна и неговото представяне, комуникиране и популяризиране като тема, която е от значение за цялото общество.
* Името на инициативата произлиза от думата “Pub” (1859) – жаргонно съкращение на израза “публичен дом”, който в своето оригинално значение се е използвал като определение в смисъла на “всяка сграда, отворена за обществеността”.
10 Юни - 19 Юни
19:30 - 21:30
ЛОКАЦИЯ
Red Paper Plane
Събеседване от 11:00-13:00ч. – Как да отгледаме малък дизайнер?
Ателие от 17:00-18:30ч. – Мисия: автомобилен дизайнер
Цветелина и Георги Камови използват похватите и подхода на дизайн мисленето, за да създадат семейната игра за деца между 3 и 6 години Red Paper Plane. Оттогава играта набира популярност сред семейства в България и чужбина (в общо 69 държави), като засега може да бъде свалена безплатно онлайн на български, английски, бразилски португалски и полски (скоро). За разлика от всички еднократни детски игри и забавления в нея фокусът е върху самия процес, а не върху крайния резултат. Завършекът е индивидуален за всяко дете, според възрастта и уменията му, и е следствие от всеки негов избор. По време на ONE DESIGN WEEK 2016 Red Paper Plane организират среща с родители на тема как може да се отглеждат малки дизайнери и защо този подход е полезен за деца от 3 до 6 годишна възраст и за техните семейства. Допълнително по време на фестивала се провежда ателие с 10 семейства, на което групата работи над мисията автомобилен дизайнер, която по-късно ще бъде достъпна за ползване от сайта на Red Paper Plane.
Ателието е с предварително записване и местата са ограничени.
За информация и регистрация: tsveti@rpplane.com
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
10 Юни - 19 Юни
17:00 - 18:30
ПРЕДСТАВЯНЕ
11:00 - 13:00
See_MO
Проектът See_MO е осъществен по идея на дигиталния артист и дизайнер Десислава Десева, в партньорство с мултимедийния артист Петко Танчев. Инсталацията е показана за пръв път през 2015 г. като част от изложбата “Human Morphs”, курирана от Десислава, в галерия София към Българския културен институт в Лондон. Там тя се вписва в общия контекст на събитието, чиято цел е да разкрие по вълнуващ начин някои от аспектите от постоянно настъпващите промени във връзката между човек и технология. Като преки наблюдатели на този процес авторите работят заедно, за да представят и интерпретират метаморфозата от физическата към дигиталната реалност и как тя моделира реакциите и възприятията на хората.
Част от идеите по тази тема са удачно приложени в инсталацията See_MO. Това е механично същество, което притежава способността да възприема заобикалящата ни среда и да предава физическото общуване в дигитален процес чрез взаимодействието и преплитането на дигиталното с аналоговото. See_MO усеща присъствието на хората около себе си и го пресъздава посредством свой собствен визуален език.
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
Shevitza
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта е Shevitza – бранд вдъхновен от ръчно бродираните мотиви и автентичните традиции.
10 Юни - 19 Юни
09:30 - 20:30
АДРЕС
магазин E'lements, ул. Цариброд 1
Shuffle
Проектът Shuffle (Разместване) е експеримент, в който се забъркват калиграфски букви и печатни техники в своеобразна интерактивна игра. Буквите са изписани на ръка посредством различни шрифтове и инструменти, а използваните печатни похвати са ситопечат, цианотипия и ръчна преса. Към този микс се прибавят още и фототехники за отпечатване и изписване на букви със светлина. Търсеният краен резултат като композиции е ефект на разместване на букви, объркване на печатни техники и разместване на тушове.
Изложбата Shuffle е показана за първи път в галерия Орловска в Габрово през февруари 2016 г. Младите автори, които взимат участие в създаването на творбите, са Мирослав Живков, Галин Ганчев, Жаклина Жекова, Карина Талпова и Костадин Кокаланов.
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
Skopje Poster Festival
Международният студентски конкурс за плакат в Скопие е основан през 2007г. и е първият по рода си в региона, който промотира социални идеи чрез средствата на комуникационния дизайн. Изложбата Enabled for Disabled представя 60 избрани плаката от последното му издание, чиято цел е да вдъхнови създаването на по-добри условия за хората с увреждания. Идеите зад мотото и дейността на организаторите ще бъдат представени на 12 юни.
10 Юни - 19 Юни
15:00 - 16:00
Small Change, Big Difference
ДЕЙВ ХАКЕНС – STORY HOPPERS & PRECIOUS PLASTICS
Дейв Хакенс е млад холандски дизайнер, който е посветил своята дейност на проекти, предлагащи прости решения на глобални проблеми. Въпреки че много обича да работи с ръцете си, той осъзнава отговорността, която се крие зад създаването на още нови вещи. Със своя иновативен подход и специално отношение към споделянето на знания и умения, Дейв Хакенс успява да превърне работата си в средство за вдъхновяване и даване на повече възможности на хората.
Като част от един такъв проект – “PRECIOUS PLASTICS” – Дейв създава серия от машини за рециклиране на пластмаса, след което прави своите планове общодостъпни, за да може всеки да намери инструкциите за тяхното конструиране.
По инициатива на ONE DESIGN WEEK учениците от клуб “Млад конструктор” към Професионална гимназия “Иван Хаджиенов” в град Казанлък и техен преподавател използват дизайна на Дейв Хакенс, за да изобретят две от машините за рециклиране на пластмаса. Децата получават възможността да работят пряко и да конструират моделите на Хакенс чрез предоставените им планове и видео инструкции. Така те стават част от глобалната инициатива на холандския дизайнер и осъществяват една от основните му цели – проектът да може да бъде възпроизвеждан по целия свят от всеки, който има нужда.
“Small Change, Big Difference” показва резултатите от съвместната работа на учениците и включва демонстрации на създадените машини. Изложбата ще представи и най-новият проект на Дейв Хакенс – “Story Hopper”. В него, чрез поредица от видео материали, авторът представя своите редовни начинания, пътешествия и опити да превърне боклука в смислени нови предмети за ежедневието. Целта му е все повече хора да се вдъхновят от идеята, че дизайнът е силно средство за промяна на начините, чрез които си взаимодействаме със света.
Проектът се осъществява с подкрепата на Creative Industries Fund NL.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 18:00
Sound On Intuition
Като част от своя дипломен проект в Академията по дизайн в Айндховен, младият холандски дизайнер Питър Ян Пийтерс проектира серия от иновативни и необикновени инструменти, с които всеки може да създава музика, посредством ритъма на своето тяло. Електронните устройства разполагат със сензори, които преобразуват дори инстинктивни движения като сърдечния пулс в мелодии и звуци.
Питър Ян Пийтерс продължава работата по проекта в неговото студио за дизайн OWOW. По време на ONE DESIGN WEEK, заедно с аудиовизуалните артисти от пловдивския колектив “Мелформатор”, той ще направи демонстрация на забавните и интуитивни музикални уреди. Така минувачите ще имат шанс сами да станат част от музикалното изпълнение на живо.
Инструментите на OWOW са стимул за всеки човек да се пробва да създаде дигитална музика по забавен и увлекателен начин. Техните изобретения функционират като MIDI контролери и се свързват с популярните музикални софтуери. Припозната както от практикуващи музиканти, така и от самоуки любители, серията на OWOW за създаване на звуци се превръща в сензация по целия свят.
Проектът се осъществява с подкрепата на Creative Industries Fund NL.
10 Юни - 19 Юни
18:30 - 19:00
Yarn Bombing
Колективът Pink Yellow Me (PYM) призовава към различна гледна точка и кани публиката да погледне с други очи на познатото от заобикалящата я градска среда. По време на ONE DESIGN WEEK 2016 те преобразяват едно от популярните места в Пловдив – “Копчетата” на главанта улица в града с набор от различни дизайни, които са оплетени с различни цветове и материи прежда. Промяната става чрез обличане на 112-те броя единични пластмасови кръгли седалки, трансформирайки ги в необичайни и красиви цветни петна. По този начин PYM им вдъхват нов живот, с който провокират възприятията на минувачите и ги карат да се замислят за промяната, за смисъла на дизайна и за ефекта от трансформацията. Плетените опаковки са закрепени върху кръглите седалки с помоща на ластик по периферията. Всяка сутрин по време фестивала PYM заснемат състоянието на намесата в градското пространство. Фотодокументацията на процеса и съответно разрувашнето или отстраняването на плетивата от гражданите символично показва до каква степен хората са склонни да ценят и пазят заобикалящата ги среда.
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:00
Young Package
В изложбата “Package Unlimited” (“Опаковки без граници”) са представени най-добрите предложения от постъпилите за международния конкурс за дизайн на опаковки Young Package 2016. Индржих Оукропец – маркетинг координатор на събитието, проведено за първи път през 1996, ще представи изложбата и цялостната дейност на организаторите.
Създател на инициативата е чешкият клон на международната компания “Model Obay”, която е водещ производител на опаковки и голям поддръжник в подкрепата на млади креативни таланти. От 2009 г. конкурсът се организира от CZECHDESIGN.CZ.
С подкрепата на Чешки център.
10 Юни - 19 Юни
17:30 - 18:00
Вишеград
ONE DESIGN WEEK 2016 представя шестима дизайнери от вишеградските страни – Ленка Срснова (Словакия), Бенс Пазтор и Давид Таркали от Studio Nomad (Унгария), Мартина Голик (Полша), Павла Нешверова (Чехия) и Клара Шумова (Чехия) пред пловдивчани и гостите на града.
Фестивалът не само ще представи изброените автори (всеки от които има ярък авторски почерк и специфичен стил), но ще им предостави възможност да покажат и пресъздадат собствените си култура, традиции, обичаи и идентичност (в широкия смисъл на думата) чрез български форми и методи. Проектът ще акцентира върху уникалните гледни точки на авторите, които ще проблематизират и преразгледат понятието за локална идентичност чрез, от една страна, колаборация един с друг, и от друга, колаборация с местния контекст и българската култура. По този начин те ще изследват / откриват / изгубват / преоткриват отново нишките на собствената си смесена вишеградска идентичноста, която е колкото формално еднородна, толкова и съдържателно разнородна.
MIXED IDENTITIES започва с 4-дневен уъркшоп през април, когато поканените дизайнери ще посетят гр. Пловдив и ще се запознаят за първи път както един с друг, така и с локацията, на която ще бъде реализирана съвместната им дейност. Представители от Ленка Срснова (Словакия) и Studio Nomad (Унгария), заедно с Мартина Голик (Полша), Павла Нешверова (Чехия) и Клара Шумова (Чехия) ще представят общи течения, които свързват страните им, и ще се превърнат в автори на един общ разказ, който ще проблематизира понятия като идентичност, традиция, общност, нация и др. под., за да открият нови измерения и дефиниции за тях, които ще бъдат по-широки и по-инклузивни от досегашните такива.
В рамките на проекта дизайнерите ще експериментират с традиционна българска текстилна техника в колаборация с местна фабрика, която от своя страна ще създаде прототип, вдъхновен от идеите им, в края на задедния период. По този начин създадените идеи от съвместната им работа ще бъдат материализирани и представени в изложба, част от официалната програма на ONE DESIGN WEEK 2016.
Проектът MIXED IDENTITIES се осъщестява с любезното съдействие на International Vesegrad Fund
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:00
Ден на игрите
Фестивал на игрите е еднодневна среща с различните форми на игра. Целта на организаторите от Хакафе е да предизвикат малки и големи да се забавляват и открият различна черта от себе си през преднамерения акт на играта. Събитието е разделено в две части: лекции, посветени на теми като гейм дизайн и социалния и психологичен аспекти на игрите, и играене на настолни и компютърни игри.
Участниците във Фестивал на игрите имат възможност да развият своите въображение, знание, работа в екип, доверие в съотборниците, логическо мислене, тактика, разрешаване на проблеми и още много други по интерактивен и приятно ангажиращ ги начин. Дизайнът от своя страна спомага игрите да бъдат възприемани лесно и интуитивно, да бъдат по-забавни и атрактивни. “Колкото по-добър е дизайнът – толкова по-интересно е да се играе,“ споделят своето мнение организаторите на събитието.
Фестивал на игрите включва: демонстрационен ден за игри, създадени по време на Game Jams в България (София, Пловдив, Бургас, Варна), игри на открито, настолни игри, аркадни игри и роботи, състезания, дигитално изкуство, инсталации, лекции и работилници.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 20:00
ЛОКАЦИЯ
Деца в Г А Р А Ж
Деца в Г А Р А Ж е експериментален проект на Г А Р А Ж, с който те запознават децата с дизайна като начин на изразяване. Арт инсталацията DESIGN THE FUTURE представя възможност за създаване на сетивна ориентация в пространството, което обитават, и начин да се открият нови творчески решения. На място се организирани ателиета, в които децата могат да експериментират с форми и материали. Така те чрез различни техники се научават сами да пресъздават от своя рисунка играчка. Цената за участие в ателието е 15лв и тя включва материалите за изработка на играчка, която остава за децата. Няма възрастово ограничение за участие. Допълнително е редвидена е бюфет-зона с храни и напитки подходящa за децата и родители по време на престоя и участието в ателието.
Ателиетата са с предварително записване на kids@garage-bg.com или + 359888874749.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 16:00
Дизайн на политики в полза на обществото
Фондация „Приложни изследвания и комуникации” (Фондация „ПИК”) е неправителствена организация с нестопанска цел, създадена през 1991 г., която активно подкрепя формулирането и прилагането на политиката за развитието на съвременното общество, основавано на знанието, иновациите и информационните технологии. От 2014 г. Фондация „ПИК” участва в инициативата „Design for Europe” на Европейската комисия, ръководена от Design Council UK, която цели да стимулира въвеждането на дизайна в иновационните политики и да изгради капацитет за прилагането му в публичния сектор и бизнеса.
В рамките на ONE DESIGN WEEK Фондация „ПИК” организира събитие на тема „Дизайн на политики в полза на обществото”. Принципите на дизайна имат потенциала да генерират иновативни и креативни решения на някои от най-големите проблеми в нашето общество, като поставя нуждите на потребителя на първо място при създаването на нови политики. По време на събитието ще бъде представен подходът на няколко институции на общинско и национално ниво при разработването и прилагането на обществени политики в различни сфери. Публиката ще има възможност да участва в дискусията за това как гражданите могат да бъдат включени по-активно при дизайна на нови обществени политики.
10 Юни - 19 Юни
14:00 - 17:00
Дипломен проект на Мария Налбантова
Черни мечки за бели дни / Бели мечки за черни дни (поп-ъп авторска картинна книга)
Студио Комплект представя за втора поред година в рамките на ONE DESIGN WEEK интересни диплoмни проекти на български дизайнери, завършили образованието си в България или чужбина. Тази година те избират да покажат поп-ъп книгата Черни мечки за бели дни / Бели мечки за черни дни на младия графичен дизайнер Мария Налбантова, която през 2015 г. се дипломира с проекта си в специалност печатна графика на Националната художествена академия в София.
Темата за българските народни пословици и поговорки в книгата е основна. Те са неизменна част от българското народно творчество. Поговорките са нещо универсално и всеобщо прието за истина, но безспорно ние ги разбираме само през личните си преживявания. Съпътстват народа през вековете, предават се от уста на уста и носят народната мъдрост от придобит житейски опит и съответно поуките, като резултат. С времето човек губи смисловите връзки между думите на поговорката и ги разбира интуитивно, a книгата ги реорганизира и раздвижва възприятията. Навлиза в интимното пространство на четящия и той се превръща в съавтор на произведението. Поговорките не са цитирани точно, има грешка, една от думите е заменена с думата “мечка“. Грешката променя смисъла и логиката на поговорката, но звученето остава. Това отвежда в други пространства и така се оказва, че грешката е поводът за нещо много поголямо. Попъп елементът като визуалноилюстративна част е условен, не преразказва историята на поговорката, а внася нов смисъл. Книгата е чернобяла и няма значение от коя страна се отгръща, защото по средата черното и бялото се срещат и се разменят. Съдържа 12 български народни пословици и поговорки, репликирани по изобразителен и смислов начин. Черна и бяла книга в едно. Няма лице и гръб. И двете страни са начало на книгата. Срещата е центърът. Там се случва преобръщането. Мария Налбантова
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ЛОКАЦИЯ
Емилия Емилева
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта е Емилия Емилева. Нейните керамични произведения можете да видите на витрината на магазин Джет.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:30
АДРЕС
магазин Benetton, ул. Княз Александър I Батенберг 39
Играй с ИгралО и Ардуино
Екипът на HACKIDEMIA представя основните концепции в програмирането по забавен и интересен за децата начин. Това се случва като запознават участниците с принципа на координатната система и как могат да се позиционират обекти с нейна помощ. По време на работилницата се използва настолната дървена игра “ИгралО” (тя е изработена от естествени материали и функционира на принципа на Тетрис) и технологията Arduino Esplora с цветен дисплей. Водещите показват да децата как се изобразяват цветовете в RGB параметри, за да могат те да изберат любимия си цвят и да го светнат. Освен това децата учат как се рисува с цветове по дисплей и как могат да се правят различни основни фигури.
Възраст: 7 – 15 години
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 13:00
Как да заобичаме Интернет?
Как да заобичаме Интернет? Надя Николова (UX дизайнер в Melon и основател на NoCarbs) и Стоян Илчев от дигиталната агенция Despark работят като дизайнери с фокус върху лесния достъп до новите технологии и приятното преживяване в интернет пространството. Въпреки че ежедневно се използват новите технологии, потребителите все още са по-критични към заобикалящата ги офлайн среда, отколкото към дигиталните си устройства. Лекторите са убедени, че дигиталната неграмотност на хората води до некачествени интернет страници и апликации. Според Надя и Стоян това е недопустимо, защото дигиталните платформи са създадени с цел да улеснят живота ни и да ни накарат да използваме дадена услуга многократно, а не обратното. Те правят разграничение между два вида UX (user experience) дизайн – единият е на ниво полезност на дадена онлайн услуга, а другият служи за вдъхновение и се стреми да обхване цялостното преживяване с един дигитален продукт. В рамките на отворената си лекция Надя и Стоян запознават дизайнери и любители на дигиталните средства с ролята на дизайна в интернет пристранството и възможностите, които той има.
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
10 Юни - 19 Юни
17:15 - 18:00
Керамична къща Еребус
Керамичната къща е социалното убежище на двойка художници: Диана Симеонова и Радослав Раяновски. Тя е творческо пространство, в което се разчита на минимални технически средства и примитивни процеси в керамиката за реализиране на поръчкови проекти, невъзможни в масовото производство. Материалите са базови: глина + глазура, изработката – изключително ръчна, а резултатът са радикално персонализирани предмети.
Дизайн-уъркшопът предоставя атавистична среда за комуникация на индивида със земята(глината) и възможност да влезе в ролята на създател. Водени от вътрешното си усещане за цялост, симетрия, плътност, баланс и неизменно от гравитацията, участниците ще експериментират със свойствата на материята, използвайки единствено ръцете си.
Създадените интуитивни предмети ще бъдат изсушени и изпечени в Къщата, авторите им могат да ги получат след седмица, когато ще имат възможността и да ги глазират собственоръчно.
Регистрация за участие на: info@erebushouse.com.
Визуална представа за процеса може да се добие от това видео.
10 Юни - 19 Юни
14:00 - 16:00
ЛОКАЦИЯ
Ко-миксер
Илюстраторите и дизайнерите от проекта Ко-миксер ще споделят опит и познания в работилница за оформление на комикс страница. Това ще е своеобразно кратко въведение в създаването на комикс история и как тя да бъде оформена в логична и атрактивна последователност от илюстрации и текст. Работата ще стартира с обяснение какво е композиция на комикс страница и как тя съдейства за разказването на историята. Следва разрешаването на конкретна задача, в която участниците трябва да нарисуват комикс в една страница по зададена кратка история. Те ще имат на разположение изрязани множество панели в различна форма и големина, от които да изберат няколко и да ги подредят на листа. По този начин взимат решение относно композицията на страницата и как по нея да нарисуват комикса.
Ко-миксер е издание за кратки комикс истории от различни автори и за своята петгодишна история успя да се наложи като референтната медия по тази тема у нас. Всеки брой е различен и с разнообразно представени автори. Екипът зад проекта е постоянно отворен за нови сътрудници и експерименти в комикс форма. “Нашият стремеж е за пъстрота на комикс стилове, затова предоставяме свобода в художествените изразни средства и в интерпретирането на темата,” споделят младите творци.
10 Юни - 19 Юни
14:00 - 16:00
ЛОКАЦИЯ
Люба Халева
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта е Люба Халева, която се занимава с графичен дизайн на корици на книги.
10 Юни - 19 Юни
09:00 - 20:00
АДРЕС
Книжарница Хеликон, ул. Княз Александър І Батенберг 29
Мога ли да помогна?
ONE DESIGN WEEK 2016 настоятелно задава въпроса „Мога ли да помогна?“, за да започне диалог относно мястото на дизайна, тук и сега, в съвременното общество и култура. Визуалната идентичност на фестивала включва четири карикатури, създадени от Алексей Клюйков. Те изобразяват различни ситуации, в които дизайнът не само, че не помага, но тотално възпрепятства и дори нарушава вече установения ред в ежедневието. Целта на карикатурите е да илюстрират комичното несъответствие и липсата на връзка между дизайн, функция и въздействие. Техните текст и образ си взаимодействат в създаването на един разказ, който не на последно място е вдъхновен и от друга знакова традиция, а именно – комиксовата. И още по-конкретно – тази на българското списание „Дъга“.
По време на ONE DESIGN WEEK висок жълт стол, навигационна табела и чайник с чаши ще заживеят собствен живот по улиците на Пловдив, като необичайният мащаб и различният контекст на инсталациите допълнително ще провокират вниманието на случайните минувачи и посетителите на фестивала.
На самообслужване: глобален квартален магазин
Вдъхновен от кулинарното разнообразие на магазините, предлагащи голямо разнообразие от различни кухни, На самообслужване (акция с храна) поднася възможност на всеки пловдивчанин и гост на града да се докосне до магията на кулинарното им богатство.
Кварталният магазин е феномен, който се среща във всяка една държава. Дали става дума за bodega (Испания), за épiceries (Франция) или за off-license (Англия, Ирландия, Нова Зеландия), все пак уникалната локална идентичност винаги се откроява. Неповторимият характер на всяко едно пространство е плод на демографските, културните, социалните, а дори и политическите процеси, които се случват около него. На самообслужване ще пресъздаде идеята за кварталния магазин – глобално разпространена, но винаги с локална идентичност.
На самообслужване, също както самите квартални магазини, е микс и колаборация между много хора, идентичности, култури. Екипът от куратори, готвачи и дизайнери ще преобрази изцяло пространството, създавайки и предлагайки безплатно на всеки минувач вкусна храна, която ще може просто да се вземе от импровизираните рафтове. Всяка една хапка от предварително приготвеното меню ще разказва историята на глобалния микс на кулинарната култура.
Колективът, който стои зад акцията е базиран в Европа, но с множество влияния от всички крайща на света. Александър Таралежков (Лондон) е Hospitality designer, който в момента работи в глобална верига тайландски ресторанти. Бора Хонг (Берлин) има собствено дизай студио, но често пътува обратно към родината си – Корея, където намира вдъхновение за кулинарната си страст. Джени Пън (Лондон) е завършила Interactive and Moving Image в London College of Communications, като в момента курира и реализира проекти за цялостна промяна на различни пространства в Британия. Джени е силно повлияна от китайската култура и кухня. По време на университетските си години се запознава с Флоранс Крефилд, която освен че готви в близкото веганско кафене – Bonnington, е и ко-основател на Aperio films. Петко Шаранков (Лондон) също е част от екипа на проекта – роден в Пловдив, а понастоящем главен готвач в популярната верига за бургери Honest Burgers.
Събитието се осъществява с подкрепата на Lidl Bulgaria, които вдъхновиха кураторите и готвачите с разнообразието от международни продукти, които предлагат. Целта на акцията е да представи храната като свързващ елемент между различни култури, общности и отделни индивиди.
10 Юни - 19 Юни
18:00 - 20:30
Нордик
Фестивалът за съвременен дизайн и визуална култура ONE DESIGN WEEK представя четирима дизайнери от нордическите страни – Thórunn Árnadóttir (Исландия), Kirsi Enkovaara (Финландия), Kaja Solgaard (Норвегия), Kristoffer Sundin (Швеция).
В рамките на проекта МATERIALITY BRUTALITY, финансиран от Nordic Culture Fund, артистите ще имат възможност за творческа колаборация, обмен на идеи и развитие на нови. Те ще експериментират по нетрадиционни начини с добре познатия на всички ни материал – цимента.
Участниците са специално подбрани, като представители на едно ново поколение дизайнери от Нордика. Тяхната работа излиза извън рамките на разбирането за скандинавски дизайн асоцииран с добре премислени и изчистени форми. В проекта МATERIALITY BRUTALITY дизайнерите се фокусират в един материал, изпитвайки границите и възможностите му, оставяйки се на откритията да определят крайния обект. Проектът ще промени възприятията и ще доразвие историята на бетона в очите на потребителите: дизайнерите, строителните инженери и широката публика.
MATERIALITY BRUTALITY ще включва 10-дневна работилница през юни, когато дизайнерите от Исландия, Финландия, Норвегия, и Швеция пристигнат в Пловдив и ще се запознаят както помежду си, така и с мястото, където ще бъде реализиран проектът.
Към работилницата се присъединява и Мила Чорбаджиева като координатор. Базирана в Холандия, тя идва специално за проекта MATERIALITY BRUTALITY. Докато работи по едната си дипломна работа за Академията за дизайн в Айндховен, Мила развива слабост към цимента и в момента самата тя проучва материала и неговите възможности. Тя ще допринесе с натрупаните си знания и опит за реализацията на проекта в Пловдив.
Съвместният уъркшоп ще премине през няколко фази, между които запознаване с детайлите на проекта, проучване на практическата роля и отношението към цимента в местния контекст и експериментиране с материала, което може да доведе до създаване на нови обекти. Резултатите, които могат да бъдат както материализация на проучване, така и готови продукти или прототипи, ще бъдат част от изложба по време на ONE DESIGN WEEK 10-19 юни.
Снимка: © Jonas Marguet/ECAL
Проектът MATERIALITY BRUTALITY се осъществява с любезното съдействие на Nordic Culture Fund.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
Попълнения. Нов български дизайн на витрина.
Проектът представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 13- те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните обекти като плакати, мебели, дрехи, анимации, инфографики, играчки и бижута, аксесораи и др. Изборът на локация е продиктуван от популярността на главната улица в Пловдив, през която ежедневно минават гражданите и гостите на града. Целта е обичайните минувачи да бъдат изненадани с намеси във витрините на познатите им магазини и да се запознаят с работата на българските дизайнери. Селекцията включва избрани произведения на графичните дизайнери и илюстратори Люба Халева, Теодор Георгиев и Print Nest, на продуктовите дизайнери и архитекти Cache Atelier и Another Studio, на модните марки Garderob и Tin Tin, на иноваторите в дизайна Playground Energy, на дизайнера на хартия Цветислава Колева, на бранда за авторски играчки A Forest Story, на аниматорите от Compote Collective, на бижутерите Яна Танковска и Евгения Цанкова и на дизайнера на керамика Емилия Емилева.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:00
Постери ВТУ: С усмивка
Проектът представя авторски разработки от плакати на студенти от катедра „Графичен дизайн и визуални комуникации“ на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Студентите показват нагледно как дизайнът носи функцията да трансформира творческите идеи в полезни и достъпни, а основната мотивация в работата им е разчупване на стереотипите относно графичната форма като елитарно изкуство, което говори на малка и отбрана публика. В изложбата „Дизайн с усмивка” са показани идеи на млади хора, чиято цел е да предизвикат размисъл върху ролята на дизайна като катализатор на добри промени в обществото и по този начин да провокират мотивиран интерес към културния живот в страната. Събирането на възможно повече усмивки е другата ясно набелязана стратегия на младите автори. Чрез богатите изразни средства, които предлага графичният дизайн, те се стремят да подтикнат посетителите на изложбата да се замислят върху малките и често подминавани радости в своето ежедневие.
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
10 Юни - 19 Юни
08:00 - 22:00
Професия Дизайнер
професията на дизайнера, да развенчае някои от популярните митове за нея и да вдъхнови желаещите да поемат по нея. Събитието представя различните видове дизайн, от продуктов и индустриален дизайн, през уеб и графичен дизайн, до мода. Всяка от сферите на дизайна присъства през погледа на специалист, работещ в областта, който дава теоретични познания за професията, но и съвсем практични съвети от ежедневието си и полезна информация за необходимата квалификация. Събитието е водено от сдружение „Обединени млади граждани“ (ОМГ) и е второто от поредица инициативи, които имат за цел да запознаят младите хора с различните професии и да улеснят избора им на подходящ професионален път. ОМГ е създадена от желанието да помогне на младите хора да надградят наученото, да придобият нови знания и практически умения, за да бъдат максимално конкурентоспособни при постигането на своите академични или професионални цели. Инициативата в рамките на ONE DESIGN WEEK 2016 е насочена към всички, търсещи своята професионална реализация в областта на дизайна.
Лектори на събитието ще са Йоханнес Артинян съосновател на I-Creativ Studio; Станислава Димитрова и Антония Райчева създатели на Prototype 23 Fashion Creative Crew; българското студио за графичен дизайн „Пункт“ и полската продуктова дизайнерка Ола Мирецка.
Водещ на събитието ще е небезизвестният Георги Ангелов, дизайнерът, който спечели хиляди сърца с участието си във второто издание на “MasterChef” България.
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
10 Юни - 19 Юни
16:30 - 19:00
Работилница за дами от трета възраст
Това е една необикновена и наситена с положителни емоции за участничките й работилница. Тя е повод за приятна среща, разговор, слушане на стари градски песни и творческо занимание. А на финала дамите ще отнесат направеното от тях уникално бижу за спомен.
Водещите на работилницата – Ники Колиър и Таня Станчева /TANNE design studio/ – от дълги години се занимават с изработването на предмети, дрехи и аксесоари от естествени материали. Те са застъпнички на идеята, че ръчното творчество има благотворно влияние за духа, а предизвикването на въображението разкрива нови умения и черти у всеки.
В работилницата са поканени за участие дами в трета възраст, които да изработят украшения от копринени нишки, мериносова вълна, малко сапун и вода. Приятното занимание ще завърши със стара градска песен, изпълнена от самите участнички. Водещите на работилницата обещават да разпространят записа от изпълнението в социалните медии като пример за удачно въвличане на хората от трета възраст в разнообразни събития. Занятието може да бъде вдъхновение за повторение и в бъдеще.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 12:00
ЛОКАЦИЯ
Работилница за деца със специални нужди
Работилницата е предназначена за деца с ограничени възможности за комуникация, а за участници в нея са поканени ученици от средното специално училище с ДГ за деца с увреден слух Проф. д-р Дечо Денев. Основна цел на работилницата е да се разкрият нови възможности за себе-изразяване посредством приятни и въвличащи интуиция и въображение творчески занимания. Децата ще се запознаят с използването на филц за създаването на картина и ще научат за процеса на работа, за да може след това той да бъде репликиран и в други условия. Работилницата завършва с изложба на направените картини от филц.
Водещи на работилницата са Ники Колиър и Таня Станчева /TANNE design studio/. Дизайнерът Ники Колиър живее и работи в Дъблин, обича естествените материали и по-специално филц, а нейна основна сила е чрез ръчна изработка да ги превръща в предмети или дрехи с органични форми.
10 Юни - 19 Юни
14:30 - 16:30
Работилница на GG Sisters
GG sisters е творчески колектив, който още от самото начало на фестивала ONE DESIGN WEEK в Пловдив взима активно участие, като предлага специално измислени по тема и формат активности. Характерното в работата на GG Sisters е употребата на вестници и списания, брошури от хипермаркети, стари документи и други, които те умело преобразяват в красиви и полезни предмети за декорация на дома и работното място. Чрез творчество колективът насърчава отговорното отношение към отпадъците, които човечеството ежедневно произвежда.
Участниците в работилницата ще имат задачата да направят моливник чрез техниката на плетене с хартия. Материалите са осигурени от водещите на работилницата с подкрепата на GRAZIA, а изработените дизайнерски предмети остават за техните създатели.
10 Юни - 19 Юни
15:00 - 17:00
Селекция на български ETSY автори
Изложбата представя творби на 15 български дизайнери с успешни магазини в платформата Etsy. Фокусът й пада върху разнообразни предмети за дома (лампи, керамика), аксесоари (чанти и обувки) и предмети на изкуството. Работите на селектираните автори се отличават с уникален дизайн и майсторска изработка, а Etsy магазините им се радват на силен интерес.
Селекцията е дело на екипът на ARTery – агенция за дигитален маркетинг, която популяризира локални дизайнерски брандове на световната сцена чрез платформи като Etsy.
Etsy е една от най-популярните платформи за електронна търговия, в която дизайнери от цял свят представят своите творби (от облекла и бижута, до фотографии и играчки). Основана през 2005 г., платформата до голяма степен следва традицията на откритите панаири на занаятите, а през последните години все повече дизайнери и брандове я разпознават като един от най-кратките пътища до световна разпознаваемост и пазари.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ПРЕДСТАВЯНЕ
11:00 - 12:30
ЛОКАЦИЯ
Среда и Поведение
10 Юни - 19 Юни
18:15 - 18:45
Странни предмети
“Странни предмети” е комикс работилница, водена от екипа зад проекта Ко-миксер. Стартиран още докато създателите му са в университета през 2011 г., в момента изданието за кратки комикс истории от различни автори е сред най-разпознаваемите и следени медии по темата. Всеки брой е различен и отворен за нови сътрудници и експерименти в комикс форма. “Нашият стремеж е за пъстрота на комикс стилове, затова предоставяме свобода в художествените изразни средства и в интерпретирането на темата,” споделят младите творци.
Специално за фестивала илюстраторите и дизайнерите от Ко-миксер събират деца над 9 години, за да им отправят интересния въпрос как дизайнът на заобикалящите ни в ежедневието предмети помага или пречи на нещата, които правим. Работата е структурирана така че да е приятно занимателна, но и обучителна. На предварително подготвени листчета са изобразени различни предмети, чийто дизайн е променен така, че да затруднява изпълняването на обичайната му функция (например, кола с квадратни гуми или чайник с три чучура). Всяко от децата избира по предмет, за да му измисли и нарисува история, в която го вкарва в обичайна или нова употреба. Работилницата е повод баналните и добре познати форми на дизайн, който ползваме ежедневно, да бъдат пречупени през силното детско въображение и да бъдат видяни в съвсем нова светлина.
Работилницата е с предварително записване и местата са ограничени.
Възраст: над 9 години
За информация и регистрация: co.mixerbg@gmail.com
10 Юни - 19 Юни
14:00 - 16:00
Теодор Георгиев
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта е Теодор Георгиев, който се занимава с графичен дизайн.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 20:00
АДРЕС
магазин Култ, ул. Райко Даскалов 7
Тин Тин
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта са Тин Тин – марка за детска дершки. Може да ги видите на витрината на Basta Moda.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 19:30
АДРЕС
магазин Basta Moda, ул. Райко Даскалов 41
Триизмерен ъгъл
На централно място в Капана е построен кът под формата на триизмерен ъгъл. Автор на инсталацията, изградена изцяло от палети и велпапе, е Дана Зънзова. Дана се занимава с пространствен дизайн и селекция на мебели и аксесоари за дома под лейбъла През/Рамка. Всеки е поканен да вземе участие в инсталацията независимо дали е дизайнер или иска да се изяви като такъв. Разнообразната селекция на През/Рамка от малки мебели и аксесоари дава възможност за интерпретация и оформление на пространството по динамичен начин. Идеята е Триизмерният ъгъл да се превърне в домакин на интересен и провокативен експеримент за позициониране на предмети по нестандартен начин, но без да се пренебрегва функционалността им или по-скоро, както Дана казва: “Ценно е да се открият нови функционалности на добре познати предмети”
Проектът е сред избраните от отворената покана на ONE DESIGN WEEK 2016.
10 Юни - 19 Юни
09:00 - 22:00
ЛОКАЦИЯ
Училище за Дизайн и Визуална Комуникация Тилтан, Израел
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ЛОКАЦИЯ
Цветислава Колева
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта е Цветислава Колева, чийто обекти от хартия може да видите на витрината на магазин Benetton.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 20:00
АДРЕС
Книжарница Хермес Централ, ул. Княз Александър I Батенберг 43
Чергодейки
Тъкачеството е традиционен занаят, застрашен от изчезване в България. Проектът Чергодейки го освобождава от придобитата нафталинова аура, като прилага нов поглед и дизайнерски интерпретации. Началото на идеята е поставена през лятото на 2015 г. в отдалеченото село Дряново в Родопите като част от Резиденция баба – инициатива срещу обезлюдяването на селата и за споделяне на знанието, което възрастните хора там все още пазят. Това е знанието за обработка на естествени материали, знанието на ръцете и техните движения.
По време на ONE DESIGN WEEK посетителите на изложбата няма да открият готов продукт, а Чергодейки в действие: Елена Стойчева, архитект от Виена, и баба Роса от село Дряново заедно създават първите прототипи на черги. Те ползват хоризонтален стан и чрез опити с технология, материал и шарки демонстрират своите умения. В галерия Загреб е подготвена серия от събития, съпътстващи изложбата, и чрез тях посетители да видят първата летяща черга, да разберта защо паската е опасен звяр и да се включат в игра с райета. Очаква се също Елена Стойчева и баба Роса да слязат от планината и да разкажат на място за своята съвместна работа (следете Facebook страницата ни за повече подробности).
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ЛОКАЦИЯ
Юбилеен плакат: 50 години от създаването на Бомбичката
По случай 50-годишния си юбилей Бомбичката се завръща в своя оригинален вид – с емблематичната бутилка и оригиналния вкус на Шуменско Специално. За да отпразнува подобаващо, Шуменско, в партньорство с ONE DESIGN WEEK 2016, покани всички визуални артисти, вдъхновени от епохата на 60-те и 70-те години, да се включат в създаването на юбилейна серия плакати.
Изложбата ще представи победителите от конкурса „Юбилеен плакат: 50 години от създаването на Бомбичката“, които ще бъдат наградени и ще получат много награди и изненади.
10 Юни - 19 Юни
11:00 - 19:00
ПРЕДСТАВЯНЕ
17:00 - 18:00
ЛОКАЦИЯ
Яна Танковска и Евгения Цанкова
Проектът Попълнения представя български дизайн направен през последната година по селекция на Студио Комплект. Необичайното е, че 15-те произведения са изложени във витрини на магазини по главната улица на Пловдив. Контекстът на търговските обекти служи като фон за избраните примери. Сред участниците в проекта са Яна Танковска и Евгения Цанкова, чийто бижута и аксесоари за дома може да видите на витрината на магазин Fetish.
10 Юни - 19 Юни
10:00 - 20:00
АДРЕС
магазин Fetish Plovdiv, ул. Княз Александър Батенберг 7